Fotograf ślubny, kilka refleksji

Fotograf ślubny jest bez wątpienia bardzo trudną i wymagającą profesją, która do lekkich i przyjemnych nie zawsze należy. Większość osób pomyśli pewnie, że przecież jest to proste, przyjść na ślub i wesele, wykonać kilkaset zdjęć i wybrać te najlepsze. Otóż nie, jest to bardzo błędne i krzywdzące podejście do tematu, ponieważ takie osoby zmuszone są przede wszystkim zainwestować bardzo dużą ilość pieniędzy w odpowiedni sprzęt, który raczej nie należy do tanich, a profesjonalne obiektywy potrafią kosztować po kilka tysięcy złotych za sztukę, a sam aparat, często kosztuje nawet w granicach dziesięciu tysięcy złotych.

Drugą kwestią jest nauka obsługi tak skomplikowanego sprzętu, który bez wątpienia jest bardzo mocno zaawansowany, a co za tym idzie trudny w obsłudze. Dołóżmy do tego szybkość obsługi, ponieważ każdy fotograf powinien mieć doskonały refleks, który umożliwi mu uchwycenie każdej ciekawej chwili, więc spostrzegawczość również jest ważną cechą dla nas, a do tego dołóżmy kilka kilogramów sprzętu, który też do lekkich nie należy.

fotograf ślubny

Jeśli już nawet umiemy robić zdjęcia i posiadamy drogi i dobry sprzęt, musimy również umieć dobrze obrabiać te fotografie, ponieważ programy graficzne są praktycznie drugim naszym narzędziem pracy. Retusz i balans kolorem, kontrastem, barwą i ostrością, to dosłownie jest podstawa dobrej fotografii, a tutaj często bywa tak, że za duża kombinacja jest nawet gorsza od jej braku. Jak widać, nie jest to takie proste, jakby mogło się wydawać i teraz każdy powinien zacząć doceniać artystów.

fotograf ślubny

Jeśli zostaliśmy fotografami, lub planujemy zostać nimi w niedługim czasie, na pewno zastanawiamy się nad kwestią sprzętu, ponieważ bez wątpienia do każdej innej kategorii zdjęć, będziemy potrzebować różnej klasy i jakości aparatów i obiektywów, które jak wiadomo nie należą do tanich, więc najlepiej jest w takim wypadku, od razu kupić w pełni profesjonalny sprzęt, niż wymieniać go po pewnym czasie na lepszy, ponieważ stwierdzimy, że jest on nie wystarczający, bądź zaczniemy mieć większe wymagania.

Robiąc to w ten sposób, wydamy dużo większą kwotę, niż gdybyśmy od razu kupili dobry aparat z dobrym obiektywem. Nie powinniśmy również liczyć na to, że jeden obiektyw i jeden aparat nam wystarczą, ponieważ każdy profesjonalista doskonale wie, że nie każdy model nadaje się do określonej kategorii i danego stylu robienia zdjęć. Więc co zrobić, jeśli dopiero chcemy zostać fotografami i na przykład nie chcemy wydawać kilku tysięcy złotych na pierwszy sprzęt, który umożliwi nam na przykład podstawową fotografię ślubną? Istnieje możliwość skorzystania ze sprzętu używanego, który na pewno będzie o wiele tańszy niż ten nowy, fabryczny, jednak przy takich zakupach, dobrze jest pojechać odebrać go osobiście i na własne oczy, zweryfikować jak wygląda jego stan techniczny i mechaniczny. Po za tym kupując tak drogi sprzęt, powinniśmy sprawdzić, czy wygodnie trzyma się go w ręce, ponieważ nie każdy z aparatów, może być dla nas odpowiedni, a waga i kształt, również jest istotną kwestią.