Fotografia ślubna – warto mieć dobre portfolio

Fotografia ślubna – warto mieć dobre portfolio

W poszukiwaniu dobrego fotografa ślubnego pary młode kierują się różnymi kryteriami. Czasem jest to cena, czasem lokalizacja, a czasem wolne terminy. Jednak najczęściej najważniejszym kryterium jest doświadczenie fotografa i jakość realizowanych przez niego zdjęć. Młodej parze zależy bowiem, by fotografia ślubna spełniła wszystkie swoje zadania – uwieczniła na zdjęciach wyjątkowy dzień, pokazała ich emocje, a także była wspaniałą pamiątką na długie lata. Warto więc umiejętnie wybrać artystę do robienia zdjęć na własnym ślubie, nie każdy bowiem, kto działa pod hasłem fotografia ślubna, jest w rzeczywistości prawdziwym fachowcem. W branży fotografii ślubnej sporo jest również amatorów czy pół-amatorów, którzy świadczą swoje usługi w nieco niższych cenach, ale również jakość wykonywanych fotografii pozostawia wtedy wiele do życzenia.

Fotografia ślubna to prawdziwa sztuka

Kto myśli, że fotografia ślubna jest łatwą i bezproblemową dziedziną fotografii, jest w dużym błędzie. Wręcz przeciwnie – to bardzo odpowiedzialne zadanie, aby towarzyszyć młodej parze w chwilach pełnych emocji, robić im w tym czasie zdjęcia i łapać w kadrze momenty intymne, wzruszające czy bardzo nastrojowe. Co więcej, fotograf ślubny raczej nie ma możliwości wykonać powtórek wielu ujęć – dotyczy to w szczególności ceremonii samego ślubu w kościele czy Urzędzie Stanu Cywilnego. Jeśli od razu nie wykona doskonałych zdjęć, drugiej szansy nie będzie, bo dla samych fotografii nikt przecież nie będzie powtarzał całej ceremonii.

Fotografia ślubna to nie tylko sztuka łapania ulotnych chwil i emocjonujących wydarzeń w obiektywie aparatu, ale również sporo umiejętności fotografa. Musi on potrafić zrobić dobre zdjęcia w różnych warunkach, w każdym pomieszczeniu czy plenerze, bez względu na aktualne warunki atmosferyczne czy oświetlenie. Trudnym zadaniem jest również robienie zdjęć na weselu, szczególnie portretów pary młodej z poszczególnymi uczestnikami przyjęcia. Trzeba to bowiem robić tak, by nie wprowadzać ogólnego chaosu i zamieszania.

Najlepsze zdjęcia do portfolio

Każdy fotograf ślubny z biegiem czasu poszerza swoje portfolio o kolejne realizacje. Im jest bardziej doświadczony, tym jego portfolio jest bardziej rozbudowane i pełne zdjęć różnego typu. Dla potencjalnych klientów dobre portfolio to najlepsza rekomendacji dla fotografii ślubnej. Mogą zapoznać się z wykonywanymi zdjęciami, przekonać się, czy fotograf faktycznie ma umiejętności i doświadczenie, a także upewnić się, czy jego sposób fotografowania odpowiada ich oczekiwaniom. Trzeba bowiem pamiętać, że tak samo jak w innych dziedzinach fotografii, także w fotografii ślubnej bardzo ważna jest relacja między samym fotografem a osobami, które fotografuje i którym towarzyszy przez cały dzień. Dobrze jest więc, aby przed dniem ślubu fotograf miał okazję spotkać się z przyszłymi nowożeńcami i ustalić wszystkie ich oczekiwania oraz możliwości ich realizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *